Zdravie

Majme sa radi

To, ako sa správame k svojmu okoliu a ako zaobchádzame s inými ľuďmi, tiež ovplyvňuje vzťah k sebe samému. Je rozdiel, či sa človek má alebo nemá rád a mnohokrát to možno na prvý pohľad rozoznať. A je veľmi dôležité, aby sa ľudia naučili mať radi sami seba.

Aký rozdiel je medzi človekom, ktorý sa má a ktorý sa nemá rád?

Na to možno odpovedať jedným slovom – rozdiel je obrovský. Ľudia, ktorí majú radi sami seba, majú tiež radi svoje okolie. Väčšinou ide o veľmi otvorené ľudí, ktorí sú milí, priateľskí a snažia sa vyhnúť všetkým konfliktom. Naopak ľudia, ktorí sa nemajú radi, tak sa môžu prejavovať viac smermi. Jednak tým, že sú uzavretie sami v sebe, nepotrebujú nikoho iného, vystačia si sami, takže často ani nekomunikujú. Potom sú takí, ktorí niekedy môžu pôsobiť aj príjemným dojmom, ale sú to ľudia zákerní, ktorí na druhej plánujú rôzne krivosti a pomsty a podobné veci. Preto je dôležité, aby sme sa naučili mať radi sami seba, pretože keď to tak nebude, tak vo svete bude čím ďalej viac zlých ľudí.

Prečo sa ľudia nemajú radi?

Prvým krokom je uvedomiť si, prečo sa človek sám nemá rád. Veľakrát je to bohužiaľ dané výchovou, ak sú rodičia na dieťa príliš prísni, niektorí dokonca aj bezcitní a stále svoje citlivé dieťa niečím ponižujú a zhadzujú, tak si to daná osoba zafixuje a asi ťažko sa naučia mať sa rád, keď všetci okolo neho na neho nadávajú.

Niekedy je to aj tým, že má človek vysoké ciele a nie je schopný ich dosiahnuť, potom často padá do depresií a všetko vyčíta sám sebe. Ďalšou príčinou prečo sa ľudia nemajú radi – je, keď sa niečo vážneho stane, ako je úmrtie v rodine a podobne, a tá osoba to vidia ako svoju vinu. V úplne výnimočných situácií za to môžu rôzne poruchy, ktoré často bývajú psychického rázu.

Maj sa rád!

Niekto, kto celý život počúval, ako je neschopný a hrozný sa zo dňa na deň neotočí a nezačne sa mať rád, ale mal by mať aspoň záujem so svojím sebavedomím niečo robiť. Proste, keď ma nepochváli nikto iný, tak sa budem musieť pochváliť sám. Robiť radosť sám sebe, napríklad len maličkosťami. Napríklad, keď mám chuť na bábovku, urobím si radosť a bábovku si upečiem. Potom treba si poviem, že vyčistený skriňu. Pustím sa do toho s odhodlaním, a keď to urobím tak si môžem povedať, že som to zvládol / a, že som šikovný / á a podobne. Čím sa začnete mať radi, začnete chváliť sám seba, tak uvidíte, že sa to prejaví vo vašom okolí a potom v ňom dostanete veľkú podporu, ktorá vás bude posúvať stále ďalej. Pravdou je, že si tiež musíme strážiť tú svoju mieru, aby sme sa nemali radi až priveľmi.

Mať niekoho rád znamená, že človek musí mať rád aj sám seba. Ak je váš vzťah k sebe samému kladný, tak rozhodne z vás nebude zlý človek. Pravdou je, že ľudstvo nikdy nebude dokonalé, ale kto chce žiť vo svete plnom krivosťou?