Tehotenstvo

2. týždeň tehotenstva

2. týždeň tehotenstva – čo sa deje

K oplodneniu vajíčka vo vajíčkovode dôjde až po ukončení druhého týždňa tehotenstva, čiže medzi 14. a 21. dňom menštruačného cyklu. Splynutím vajíčka so spermiou vznikne oplodnené vajíčko, tzv. Zygota, ktorá sa deň po spojení delí na viac buniek – tie putujú počas 3 až 4 dní vajcovodom do maternice. Medzitým sa zygota premení na zhluk buniek a týždeň po oplodnení sa zo zhluku buniek vytvorí blastocysta. Blastocysta tvorí dutina s tekutinou, vnútorné bunky a vonkajšou obal. Následne dôjde k uhniezdenie blastocysty v maternicovej sliznici, ktorá prerastie cez blastocysty a dodáva jej výživu do 4. týždňa, než vznikne placenta.

Z vnútorných buniek blastocysty sa v 4. týždni tehotenstva vyvinie zárodok a obal sa mení na placentu. Blastocysta začne s produkciou tehotenského hormónu choriogonadotropínu (HCG) a ten zabraňuje uvoľňovaniu vajíčok z vaječníkov a má za následok tiež vyššiu produkciu estrogénu a progesterónu. Vďaka estrogénu a progesterónu je zámerne ovplyvňovaná sliznice maternice a podporovaný rast placenty.

Tehotenské testy

Vysoká hladina hormónu choriogonadotropínu sa z tela vylučuje močom a práve na tomto princípe fungujú tehotenské testy. Aby tehotenský test ukázal spoľahlivý výsledok, má sa absolvovať najskôr v 4. týždni tehotenstva a najlepšie až v 5. týždni. Predtým si totiž nebudete môcť byť istá, či test ukazuje správne.

Pohlavie dieťaťa

Vajíčko a spermia majú vždy polovičný počet chromozómov, čím sa zásadne líši od iných buniek v ľudskom tele. Oplodnené vajíčko, zygota, už vzniká s plným počtom chromozómov (46). Ak sa jedná o 46XY, bude pohlavie mužské, v prípade 46XX sa narodí dievčatko. Možnosť ovplyvniť pohlavie dieťaťa zatiaľ nie je preukázaná a rôzne návody sú skôr povery.