Nezařazené

23. týždeň tehotenstva

Žena v 23. týždni tehotenstva

Fyzická aktivita tehotné ženy sa začína postupne obmedzovať. Ale ani tak sa nevzdávajte telesnej aktivity. Nemusíte sa hanbiť za časté pauzy, veď cvičíte za dva!

V tejto dobe sa značne zvyšujú metabolické nároky plodu. Dodávajte telu odporúčané vitamíny a minerály, pretože plod je rýchlo odčerpáva. Bábätko si bez servítkov vezme všetko, čo potrebuje. Sústreďte sa na zdravú stravu bohatú na vápnik, horčík, železo, jód, kyselinu listovú, vitamíny a provitamíny.

Ďalej zvýšila hmotnosť a pokiaľ na Vás doteraz tehotenstvo nebolo príliš viditeľné, čoskoro sa to zmení. V tomto období majú ženy priemerný váhový prírastok asi 4 – 5 kg.

Občas môžete pociťovať sťahy svaloviny maternice (poslíčkov) – tie zrejme budú s blížiacim sa termínom pôrodu čím ďalej intenzívnejšie a častejšie.

Tlak maternice môže viesť k vzniku hemoroidov či kŕčových žíl na dolných končatinách. Naordinujte si pravidelný pohyb a snažte si často dávať nohy hore.

Vrchol maternice dosahuje takmer do výšky pupka ženy.

Plod v 23. týždni tehotenstva

Bábätko meria cca 28 cm a váži okolo 480 g.

Pod tenkou kožou už sa začne pomaly ukladať podkožný tuk a koža sa postupne zafarbuje pigmentom.

V tejto dobe už fungujú obličky – plod prehĺta plodovú vodu, ktorá sa vstrebáva do krvného obehu a znova sa vylučuje práve obličkami. V dôsledku prehltnutia väčšieho množstva plodovej vody môže bábätko niekedy čkať (býva pociťované ako pravidelné šteklenie alebo trhanie).

V črevách plodu začína vznikať smolka (mekónium), čo je prvá stolica bábätka po narodení. Obsahuje častice plodovej vody, žlté farbivo a črevné bunky. Má tmavo zelenú až čiernu farbu.