Kliešte sú nepríjemné parazity, ktoré sa vyskytujú v každom ročnom období. Ich výskyt je však častejší v období leta a na jar. Kde ich môžete postretnúť? Najmä v oblastiach lúk a na miestach, kde rastie vysoká tráva. V dnešnej dobe však nie je nič nezvyčajné, že sa môžu vyskytnúť skutočne kdekoľvek. Práve to je dôvod, prečo by ste mali byť maximálne obozretní.
Kliešte sú nebezpečné parazity, ktoré môžu spôsobiť niekoľko závažných zdravotných komplikácií. Práve to je dôvod, prečo by ste mali byť čo najviac obozretní. Ak vás kliešť postihne, je potrebné, aby ste reagovali čo najskôr. Tento problém je totiž nutné vyriešiť ešte v jeho začiatkoch. Preto, hneď ako na sebe spozorujete kliešťa, pustite sa do jeho vyberania. Samozrejme, ak si na to netrúfate, môžete navštíviť aj lekára a vyhľadať odbornú pomoc. Nejde však o nič zložité, čo by ste nezvládli. Dôležité je najmä to, aby ste si zachovali chladnú hlavu a nepanikárili.
Základom je prevencia
Ako sa hovorí, prevencia je riešením na všetko. Preto by ste si mali zaobstarať kvalitný repelent a používať ho vždy, keď sa budete chystať na prechádzku do lesa, prípadne na turistiku. V súčasnej dobe sú repelenty vyrábané tak, aby ste nepociťovali žiadny diskomfort. Pri výbere sa zamerajte najmä na ich zloženie, ktoré by malo byť čo najviac kvalitné. Neváhajte preto investovať aj vyššiu čiastku peňazí. Z hľadiska kvality a výsledných účinkov sa to určite oplatí.
Dôkladne sa vždy prezrite
Po každej prechádzke by ste sa mali dôkladne prezrieť. Najmä časti, ktoré ste mali odhalené, keďže v horúcich dňoch sa nohavice a tričko s dlhým rukávom nosia len ťažko. Nezabudnite dôkladne prehľadať aj vaše dieťa či štvornohého miláčika. Kliešte totiž napádajú skutočne každého, bez rozdielov.
Začnite dezinfekciou
Spozorovali ste na sebe kliešťa? V tom prípade nepanikárte a zachovajte chladnú hlavu. Nič nie je horšie, ako keď idete vyberať kliešťa bezhlavo. Preto si na jeho vybratie vyhraďte viac času. Ak vás zaujíma, ako vybrať kliešťa a čím vôbec začať, ide práve o dezinfekciu. Zaobstarajte si kvalitný dezinfekčný prípravok, ktorým budete môcť vydezinfikovať infikované miesto. Nezabúdajte si dôkladne umyť ruky vodou a mydlom. Až tak sa pustite do samotného vyberania kliešťa.
Použite vhodné nástroje
Kliešťa nikdy nevyberajte holými rukami! To je to najhoršie, čo môžete v danej chvíli urobiť. Ako dobre viete, kliešť je parazit a je schopný prenosu ochorení, ktoré sú pomerne nebezpečné a závažné. Preto vždy vyberajte kliešťa pomocou pinzety alebo kliešťov. Ak nemáte nič iné po ruke, použite papierovú vreckovku. V súčasnej dobe si však aj v lekárni môžete zakúpiť hotovú sadu na vybratie kliešťov, kde máte už všetko potrebné.
Až ku koži…
Vezmite si pinzetu alebo iný nástroj do ruky a choďte s ňou až tesne ku koži. Kliešťa nikdy nechytajte za jeho brucho, pretože by mohol vyvrátiť obsah žalúdka do rany, prípadne by ste ho mohli rozpučiť. Preto choďte pinzetou až ku koži, kliešťa mierne pootočte, prípadne ho rozkývajte. To, aký spôsob si v tomto prípade zvolíte záleží od vašich preferencií a od toho, ako je kliešť prisatý. Keď ho úspešne vyberiete, opäť si ranu poriadne vydezinfikujte. Ruky si samozrejme tiež umyte a použite dezinfekciu. Použité nástroje môžete umyť.
Čo s kliešťom?
Pravdepodobne vás zaujíma aj to, čo by ste mali urobiť s vytiahnutým kliešťom. V žiadnom prípade ho nerozpučte, pretože by ste si kvôli tomu opäť mohli privodiť infekciu. Môžete ho zabaliť do plastového vrecúška, prihodiť mu tam zelené listy a zaniesť ho do laboratória na rozbor. Tam zistia či bol nakazený alebo nie. Vďaka tomu sa môže začať aj prípadná skorá liečba.