Pravdepodobne najrozšírenejším typom podláh v našich končinách sú laminátové podlahy. Jedná sa o podlahový podklad, ktorý sa oplatí predovšetkým vďaka prijateľné kombináciu ceny a tiež kvality. Ak nechcete do podlahy investovať skutočne vysoké finančné prostriedky, potom sa určite oplatí práve laminátový povrch. Laminátové podlahy sú k dostaniu v obrovskom množstve rôznych dekorov, ktoré vyzerajú fantasticky, a na prvý pohľad nie je možné rozoznať, či sa jedná o drevenú podlahu alebo práve o laminátovou.
Hlavné výhody laminátových podláh
Laminátové podlahy sú výhodné nielen pre svoju nízku obstarávaciu cenu, ale aj pre nevtieravý vzhľad a pre svoju pevnosť. Stopercentne sa môžete spoľahnúť aj na to, že pod laminátové podlahy možno natiahnuť pokojne aj podlahové vykurovanie. Laminátová podlaha nefunguje ako izolant, takže bez problémov prepustí dostatočné množstvo tepla. Podlahové vykurovanie bude pôsobiť príjemne v kombinácii s pomerne mäkkým nášľapom. Pohyb po podlahe bude maximálne príjemný. Zaistí to nielen vynikajúci povrch podlahy, ale aj mäkká podkladová vrstva pod samotnými laminátovými doskami. Veľkou devízou je pohodovej položenie tejto podlahy, ktoré zvládne aj amatér.
Nevýhody laminátové podlahy
Jednou z nevýhod laminátovej podlahy je pomerne vysoká náchylnosť k oderu. Po čase zistíte, že priamo v podlahe sa nachádzajú ryhy, o ktorých ste predtým ani nevedeli. Mechanické poškodenie ale často zamaskuje konkrétne dizajnové prevedenie podlahy. Laminátové podlahy môžu v lacných variantoch taktiež vŕzgať. Aj preto sa oplatí skôr investovať do nákladnejších laminátových podláh, ktoré už vytrží aj väčšiu záťaž.
Priamy alebo vysokotlakový laminát?
Ak potrebujete podlahu iba na krátku dobu, potom sa oplatí lacný priamy laminát s vrchnou vrstvou silnou iba 0,1 milimetra. Tá sa pochopiteľne za krátku dobu poškodí. Vysokotlakový laminát už disponuje tromi vrstvami, pričom tá vrchná je oveľa silnejší, a to až 0,8 mm. K oderu teda tak jednoducho nedôjde.