Nepozvaní hostia v interiéri rozhodne nie sú niečím, čím by ste sa mali pri návštevách chváliť. Pohľad na kolóniu mravcov vo vašej kuchyni môže byť pre vás samotnú doslova zničujúce. Mravce síce nie sú človeku nebezpeční, ale doma je mať nemusíme. Ak zanedbáme preventívne opatrenia, zbavuje sa ich potom pomerne zložito. Nič ale nie je nemožné. Ostatne presvedčiť sa môžete sami o tom, že mravcov sa dá zbaviť rôznymi spôsobmi, ktoré môžu byť maximálne efektívny.
Prevencia ako základ
Ideálne je mravce v interiéri vôbec nemať. Ako to dosiahneme? Iba preventívnymi opatreniami, ktoré nie sú nijako náročná. Ak sa proti nezvaným hosťom budete brániť preventívnymi opatreniami, určite sa k vám nedostanú. Mravce sú do interiéru lákaní hlavne v letnom období. Na vine je najmä nesprávne skladovanie potravín. Cukor, med alebo múka musia byť nevyhnutne utesnené v nádobách. Nič neskladujte ani v papierových sáčkoch. Tie sú celkom ľahkým terčom nielen pre mravce. Papierom sa mravce prehryzú bez akýchkoľvek ťažkostí.
Babské rady zaberú len niekedy
Ideálne je podľa rád skúsených gazdiniek mať na okne bazalku, levanduľu alebo eukalyptus. Práve tieto rastliny mravca dokážu odpudiť. Proti mravcom funguje i cesnak. Ak sa chcete mravcov zbaviť nadobro, potom nie je zlý ani osolený zeler, ktorý sa navyše ešte zasype škoricou. Do cestičky sa mravcom môžu podľa babských rád postaviť aj kvasnice. Inak je ale odpudzuje aj kávová usadenina, zubná pasta alebo iné silne aromatické látky.
Chémia až v poslednom rade
Ak sa výsledky sa s využitím spomínaných prostriedkov nedostaví, potom môže prísť na rad nejaký špeciálny prostriedok na mravce. Ideálne sú prírodné prostriedky s prídavkom levandule. Existujú ale aj insekticídy na chemickej báze, ku ktorým sa však nesmie dostať deti! V predaji sú ako v sprejoch, tak aj v pastách. V ponuke sú aj domčeky na mravce, ktoré ich dokážu efektívne zahubiť.