Zápal stredného ucha je veľmi častým ochorením hlavne malých detí, najmä dojčiat. Väčšinou ide o komplikáciu vleklé nádchy, alebo iného vírusového ochorenia dýchacích ciest. Ochorenie je nepríjemné a pomerne bolestivé.
Príznaky
Malé deti sú väčšinou nepokojné, trpia nechutenstvom. Na ucho si neustále siahajú, alebo líhajú, v noci nespí. Bolesť sa stupňuje pri prehĺtaní, kašli alebo plači.
Choroba je sprevádzaná teplotou, niekedy hnačkou alebo vracaním.
U niektorých jedincov sa prejavuje aj zhoršený sluch.
Vznik akútneho zápalu má veľmi rýchly priebeh, prevažne potom u detí.
liečba
Liečba antibiotikami je potrebná na hnisavý zápal stredného ucha. Trvá väčšinou 10 dní. Ak je nehnisavý zápal s antibiotikami sa väčšinou čaká a vkladá sa do ucha gázový prúžok s Burka-alkoholom. Na tlmenie bolesti je najlepší liek s protizápalovým účinkom.
Bolesť v uchu zmierňuje aplikácie tepla. Väčšinou odporúčajú, termo vankúšik naplnenie horúcou vodou zabalený do uteráka.
Dôležité je odsávať deťom hlien z nosa, zlepšuje sa tým priechodnosť trubice. Pri ležaní je vhodná zvýšená poloha hlavy.
Zápal stredného ucha väčšinou prebieha bez akýchkoľvek komplikácií, napriek tomu sa môže stať, že nedostatočná alebo vyhlo nevhodným liečba spôsobí poruchu sluchu.
Na zápal ucha sa odporúča cesnak s proti bakteriálnym účinkom z potravinových doplnkov potom napríklad vitamín C alebo zinok.
Ucho chránime pred prievanom a udržujeme ho v teple.
Hnisavé výtoku je veľmi dôležité nenechávať ucho špinavé. Zvukovod je potrebné čistiť niekoľkokrát denne. Najprv odstrániť hnis tampónom vaty a potom prekvapkať bórovou vodou. U dojčiat je treba dávať pozor, aby sa im pri zápale nedostala voda do ucha.
Podávaná antibiotiká sa musí dobrať do konca.
Prevencia
Prevencia zápalu stredného ucha sa vyhneme hlavne tým, že nebudeme prechádzať nachladnutia, vírusového aj bakteriálneho charakteru. Odporúča sa očkovanie, ktoré môže zabrániť hlavne vážnejším komplikáciám na zdravie. Samozrejme vhodné oblečenie (zodpovedajúce prostredie), vyhýbanie sa prievanu a premočení.
Pokiaľ dôjde k prechladnutiu a predovšetkým k nádche, je dôležité často čistiť nos smrkaním poprípade použiť zodpovedajúci nosové kvapky. Dobré je tiež nahrievanie či naparovanie nad horúcou vodou s obsahom kuchynskej soli. Hlava a chrbát by mala byť pri nádche vyššie podložená, uľahčuje to dýchanie. Určite je vhodné pri takýchto komplikáciách vyhľadať lekára kord u malých detí a neliečiť samoliečbou a už vôbec nie prechladnutia prechádzať.
Ak sa zápal stredného ucha včas podchytí a je správne liečený, nezanecháva žiadne následky a veľmi dobre a rýchlo sa hojí. Pre zdravie dieťaťa je lepšie zápalom predchádzať vhodnou prevenciou. Prehriatie alebo naopak prechladnutiu organizmu môže viesť k rôznym chorobám, zápal stredného ucha je jednou z nich.