Žena v 20. týždni tehotenstva
V tomto období už aj prvorodičky začínajú cítiť pohyby plodu. Pohyby sa môžu javiť skôr ako šteklenie a bublanie, preto hneď nečakajte, že vás začne bábätko hneď kopať. Pohyby budú postupne nadobúdať na intenzite. Mamičky väčšinou uvádza, že pohyby sú najvýraznejšie v kľudovom stave a večer. Avšak každé bábätko je viac aktívny v inú dennú dobu.
Pri ultrazvukovom vyšetrení si môžete nechať vytlačiť obrázok bábätka.
Okrem bolesti v podbrušku Vás môžu trápiť aj hemoroidy. Na tieto problémy Vám pomôžu špeciálne gély.
Aby ste predišli kŕčovým žilám, nestojte dlho na jednom mieste, dávajte si nohy často hore, sprchujte sa od chodidiel ku kolenám a skúste aj nejaké špeciálne cvičenia.
Môžete pozorovať, že nechty sú silnejšie a rýchlejšie rastú, čo je dané hormonálnymi zmenami.
Pravidelne ošetrujte pokožku, aby nevznikali strie.
Plod v 20. týždni tehotenstva
V 20. týždni tehotenstva dosahuje plod asi 25 cm a váhy cca 300 g. Na hlavičke sa objavujú vlasy a rastú nechty.
Rast plodu je rýchlejší ako zväčšovanie maternice – vďaka tomu sa plod dotýka maternicovej steny a je možné cítiť pohyby.
Dolné končatiny začínajú rastom doháňať hornej končatiny. Bábätko sa začína dôraznejšie pohybovať, intenzívnejšie kopať, jeho ručičky ohmatávají okolia.
Vďaka pupočníka, ktorého dĺžka je asi 50 cm, je zabezpečený voľný pohyb plodu. V pupočníka vedú cievy, ktoré sú zodpovedné za zásobovanie plodu kyslíkom a ďalšími nevyhnutnými látkami.
Srdce plodu bije dvakrát rýchlejšie ako matkino srdce.
Na pokožke dlaní a chodidiel sú viditeľné obrazce kožných rýh. Usporiadanie týchto rýh je u každého jedinca individuálne a danej dedične.