Zdravie

Všestranné použitie aromatických olejov

Použitie aromatických olejov pri liečbe nášho organizmu možno charakterizovať ako alternatívnu liečbu nášho organizmu, pričom dôležitú úlohu zohrávajú prírodné aromatické látky. Sú to vlastne vonné esencie, ktoré sa destiláciou alebo extrakciou získavajú z rôznych častí rastlín /listy, kvety, plody, korene, atď./. Koncentráty vonných esencii sa v presne určenom pomere primiešavajú do prípravkov určených na rôzne procedúry ako kúpele, masáže, naparovania a pod.

Kúpeľ: Bolesti svalov, nervové napätie, nespavosť – na spomínané symptómy je určený aromatický kúpeľ. Pri jeho domácej príprave je vhodné éterické oleje najskôr zmiešať s neutrálnou penou do kúpeľa, poprípade s pleťovým mliekom či olejom. Pripravený extrakt sa nakvapká do vane počas jej napúšťania teplejšou vodou. Po premiešaní sa docieli efektívnejší účinok éterických zložiek na celkovú regeneráciu tela.

Masáž: Účinná je v prípade, ak je potrebné zlepšiť krvný a lymfatický obeh, odporúča sa aj pri jazvách, modrinách aj kŕčových žilách. Masírovaním sa esenciálne oleje vstrebávajú do pokožky, odkiaľ sú transformované do hlavného obehu. Súbežne dochádza aj k vdychovaniu cenných extraktov, čo dodatočne zintenzívňuje celý priebeh masáže.

Inhalácia: Či ide o vírusové ochorenia, zápaly horných dýchacích ciest a nosných dutín, alebo migrény – pri uvedených stavoch pomáha inhalácia éterických olejov. Klasická metóda spočíva v nakvapkaní extraktu do nádoby s vriacou vodou, pričom výpary obohatené o cenné látky sa inhalujú niekoľkokrát denne. V suchom zimnom období sa odporúča nakvapkať éterické oleje do radiátorových odparovačov a zvlhčovačov, čím sa priestor prečistí, dezinfikuje a obohatí o svieže akcenty.

Vlastnosti olejov

  • Anízový: pomáha pri ťažkostiach s tráviacim traktom, nachladnutí, bronchitíde, používa sa aj ako osviežovač vzduchu.
  • Borovicový: Lieči ochorenia dýchacích ciest, nervové podráždenie, povzbudzuje stuhnuté svalstvo po fyzickej námahe.
  • Eukalyptový: Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, hojí rany, stimuluje a prekrvuje svalstvo, eliminuje migrény a horúčky.
  • Harmančekový: Má vynikajúce protizápalové vlastnosti, regeneruje citlivú pleť, priaznivo pôsobí pri bolestiach hlavy.
  • Levanduľový: Tlmí depresívne i nespavé stavy, pôsobí protivírusovo, dezinfekčne, osvedčený je aj vo vlasovej kozmetike.
  • Mandarínkový: Zlepšuje náladovosť, mozgovú činnosť, posilňuje nervový systém, osviežuje, chladí a prekrvuje pokožku.
  • Rozmarínový: Pôsobí pri reumatizme, vyčerpanosti, stuhnutom svalstve, zlepšuje koncentráciu a posilňuje pamäť.
  • Tymianový : Eliminuje žalúdočné kŕče, bolesti svalov a kĺbov, stimuluje imunitu organizmu, vzpružuje nervovú sústavu.
  • Yzopový: Tonizuje pokožku, zlepšuje koncentráciu, vnímanie i myslenie, stimuluje trávenie, ako aj celkovú imunitu tela.

Na účinky aromatických olejov reaguje ľudské telo takmer okamžite a pozitívne. Dochádza k celkovému uvoľneniu organizmu, jeho regenerácii, upokojeniu mysle a navodeniu optimistických pocitov.