Zdravie

Chyby krásy pokožky a ich liečba

Delíme ich:

  1. a) odchýlky, ktoré nemôže kozmetička riešiť – riešenie patrí do rúk dermatológov.

Sú to:

  • materské znamienka
  • vitiligo
  • rozšírené cievky, hemangióm
  • výrastky na koži
  • nádory
  1. b) odchýlky, ktoré kozmetička môže odstraňovať: komedóny; – mílie, drobné krupičky; – pigmentové škvrny

1) Materské znamienka

Nazývajú sa ostro ohraničené pigmentové škvrny vyvolané nadmernou expozíciou slnečnému žiareniu. Najčastejšie sa tvoria u osôb so svetlým typom kože, často po 20. roku života, ktoré mali už viackrát slnečný úpal. Sú najčastejšou pigmentovou zmenou kože. Pri jej výskyte je potrebné navštíviť dermatológa, či ide skutočne o túto zmenu alebo o iné zmeny na koži. Pigmentové škvrny spontánne nikdy neustupujú.

  1. a) Pehy

Sú dominantne dedičnou hyperpigmentáciou u plavovlasých a rusovlasých osôb. Vyskytujú sa na tvári, vo výstrihu, na pleciach a horných končatinách. Zjavujú sa už v detstve, vplyvom slnečného žiarenia sa zvýrazňujú.

  1. b) Pigmentové névy

Sú tmavohnedej farby presne ohraničené v úrovni kože alebo môžu vystupovať nad jej povrch. Vplyvom slnečného žiarenia sa nezvýrazňujú. Treba tieto znamienka sledovať, najlepšie je ich vybrať ešte v detskom veku.

  1. c) dysplastické névy

Hnedé fliačky na koži, najčastejšie na chrbte a hrudníku nepravidelného tvaru a sfarbenia. Pri sledovaní pigmentových prejavov na koži treba sledovať veľkosť, menlivosť, farbu, svrbenie, krvácanie.

 

2) Vitiligo

Ochorenie prejavujúce sa vznikom bielych fľakov na tele po celej pokožke, najmä na rukách, môže vzniknúť u detí v puberte, ale aj u dvadsaťročných alebo šesťdesiatročných jedincov. Vitiligo možno charakterizovať ako poruchu pigmentácie v dôsledku zániku melanocitov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kožného farbiva melanínu. Výsledkom sú biele ložiská na tele. Fľaky sa nemusia ďalej rozširovať. Priebeh je individuálny. Vitiligo môže poskytnúť pokožku hlavy, následkom čoho stratia pigmentáciu a vlasy. Žiaden zázračný liek proti Vitiligu neexistuje. Jedna z najlepších metód liečby je fototerapia – liečba svetlom. Aby sa dostavil účinok, treba pôsobenie ultrafialového žiarenia opakovať 2-3krát týždenne. Okrem fototerapie sa ako podporná liečba využíva domáca aplikácia špeciálneho gélu na vitiligo. Aj v tomto prípade je výsledok individuálny. Používa sa 2x denne na vyčistenú pokožku. Na obnovu pigmentácie u niektorých pacientov pomáha i pravidelné lokálne používanie kortikoidov (hormonálne lieky).

 

3) Rozšírené cievky, pavúčikové névy, hemangiómy

  1. a) rozšírené cievky

Na tvári sú základným prejavom rosacey. Vyskytujú sa v oblasti nosa, na lícach, v dekolte. Odstraňujú sa cievnym laserom alebo elektrokauterom.

  1. b) hemangióm

Je nezhubný nádor krvných ciev. Obvykle sa tvorí na povrchu kože ako malá červená bodka. Nepredstavuje vážnejší problém a možno ho liečiť aplikáciou kortikoidov, kryoterapiou alebo odstrániť laserom, elektrokauterom či chirurgicky.

4) Výrastky na koži (seboroické bradavice)

  1. a) Bradavice

Bradavíc je viacero druhov, líšia sa nielen vzhľadom, ale aj inkubačnou dobou. Príčinou vzniku všetkých bradavíc je prenosný ľudský papilomovorus (HPV).

  1. b) Obyčajné bradavice

Sú charakteristické svojím hrboľatým, zdrsneným povrchom a môžu sa vytvoriť tak ojedinele, ako aj v zhlukoch. Najčastejšie sa nachádzajú na rukách, ploskách nôh.

  1. c) Ploché bradavice

Vyznačujú sa plochým povrchom a obvykle sa tvoria na tvári.

  1. d) Nantelazma palpebrarum

Sú to ostrovčeky depozitov cholesterolu žltkavej farby uložené tesne pod kožným povrchom. Ložisko je od okolia ostro ohraničené. Prejavy sú lokalizované najmä v oblasti vnútorných kútikov horných či dolných viečok.

Liečba: Odstránenie laserom, čo je najšetrnejší spôsob, chirutgická excízia – zanecháva jazvu, odstránenie tekutým dusíkom.

 

5) Nádory

  1. a) Bazzelulárny karcinóm

Vyskytuje sa veľmi často na slnku vystavených častiach kože, ale možno ho nájsť aj na iných miestach. Zvyčajne vyzerá ako malá ružová hrčka alebo škvrna, no môže tiež pripomínať kožnú atrofiu alebo jazvy. Ak sa nelieči, krváca, vytvárajú sa chrasty.

Liečba: používa sa chirurgické odstránenie nádoru. Na veľkých plochách alebo na tvári sa v súčasnosti používa tzv. fotodynamická terapia (PDT).

  1. b) Malígny melanóm

Je nádor kože, ktorý sa vyvíja z pigmentových buniek. Začína sa vyvíjať buď samostatne alebo z materského znamienka, ktoré sa začne meniť.