Keď máte dieťa, musíte stále dbať na jeho výchovu, dodržiavať určité pravidlá a harmonogram dňa, aby dieťa vedelo, čo sa smie a kedy. Rovnaké je to aj u zaspávania. Ak chcete, aby vaše dieťatko spinkalo samo, musíte ho k tomu prinútiť a naučiť ho k tomu dobrým režimom.
Malé deti prespia väčšinu dňa, keď sú úplne malinké, spí asi 16 až 20 hodín denne. To sú deti do jedného mesiaca. Tu problém so zaspávaním nie je. Dieťatko sa prebudí len v prípade, že má hlad, je pocikanej alebo sa cítia nepohodlne, ale akonáhle problém odstránite, je zase pokoj a bábätko pokračuje v nerušenom spánku.
Deti od jedného do štyroch mesiacov spejú okolo 17 hodín denne. V tomto veku si začínajú zvykať na striedanie dňa a noci a preto, keď dávate bábätko cez deň spať, mali by ste dodržiavať zásadu, že nebudete v izbičke zaťahovať závesy, ale necháte odtiahnuté, aby dieťa vedelo, že je naozaj deň. Večer by ste zase mali dodržiavať tmu a pokoj v izbičke.
Od štyroch mesiacov spia deti okolo 14 hodín za deň. Od pol roka už väčšinou nepotrebuje dieťa večer kŕmiť a tak je na rade učiť dieťa zaspávať samotné.
Podmienky pre pokojný detský spánok
Aby vaše dieťatko spalo nerušene celú noc, treba mu zabezpečiť príjemné podmienky pre spanie. Medzi ne patrí práve tieto podmienky:
- Ľahké a priedušné oblečenie, ako sú košieľky, kombinézy alebo dupačky. Oblečenie by rozhodne nemalo dieťa tlačiť.
- Ideálna teplota v izbičke by sa mala pohybovať okolo 18 až 20 C.
- Malo by mať kvalitný matrac v postieľke, na ktorej sa mu bude dobre spinkať.
- Do jedného roka nepoužívajte vankúš pod hlavičku.
- Do pol roka my malo dieťa spinkať spoločne s rodičmi v jednej miestnosti, od pol roka už je na vás či v tom budete ešte chvíľu pokračovať alebo ho presťahujete do vlastného izbičky.
- Nikdy by nemalo spať bábätko na brušku, mohlo by vdýchnuť obsah žalúdka. Ideálna poloha je na chrbte.
Ako na uspávanie? Choďte na to Estivillovou metódou
Podľa diskusií na internete je Estivillova metóda veľmi účinná. Funguje až u 96% detí, ktoré sa tak naučili spinkať samy.
Základom je pravidelný režim. Takže večera, kúpanie, večerníček, čítanie rozprávky a potom spinkanie.
Pre spinkanie by ste mali umývať pripravené všetky veci, ktoré dieťa chce v postieľke alebo mu je tam chcete dať. Detský kolotoč, plyšáky alebo bábiku. Rozhodne by o vašom rozhodnutí mali vedieť všetci členovia rodiny, ktorí dieťatko uspávajú, aby ho akceptovali a robili to rovnako, ako vy.
Keď máte za sebou večeru, kúpanie, večerníček aj čítanie rozprávky, dieťa by už malo byt v postieľke a zaspávať. Než odídete z izbičky, skontrolujte, či má pri sebe všetko a povedzte mu čarovnú vetu. Tú by ste mali mať pripravenú a mala by byť ľahko zapamätateľná, pretože ju budete v noci ešte niekoľkokrát opakovať. Môže znieť napríklad takto: „Eliška, teraz krásne spinkaj, mamička je nablízku, máš tú bábiku aj medvedíka a tí ťa budú ochraňovať, tak sladko spinkaj micuška.“ Dáte mu pusu na celičký alebo iba pohladíte a odchádzate z izbičky.
Vetu by ste nemali hovoriť moc prísne, ale mala by znieť dôrazným tónom, aby dieťa pochopilo, že to myslíte naozaj vážne.
Čím skôr s touto metódou začnete, tým skôr sa tomu vaše dieťa naučí a nebude robiť problémy dožadovaním sa vás, napríklad plačom alebo vracaním. Ak áno, prezlečte ho, a znovu ho uložte do postieľky. Nehladkajte ho, neseďte u neho, povedzte čarovnú vetu a odíďte z izby.
Dieťa si časom zvykne a naučí sa zaspávať samo. Musíte ale vydržať pravidelný režim a za pár dní už sa konečne vyspíte aj vy.
Autorka: Sellus Rio