Jeseň je v plnom prúde, počasie je často ako na hojdačke a okolo nás sa začínajú objavovať prvé prechladnutia ľudia. Než prepukne chrípková sezóna a Vy budete nútení tráviť čas v preplnených čakárňach u doktora, vyskúšajte nasledujúce tipy na posilnenie imunity, aby ste tohtoročnú zimu prečkali v zdraví a pohode!
Pravidelný pohyb
Pre kvalitný a zdravý život je nevyhnutný, pretože nás nielen udržuje v dobrej fyzickej kondícii, ale veľký význam má aj pre našu obranyschopnosť. A pokiaľ zrovna nepatríte medzi milovníkov športu, zamerajte sa aspoň na dlhé prechádzky prírodou. Chôdza je pre telo veľmi prirodzeným, nenáročným a vhodným pohybom, a to pre všetky vekové kategórie. Pobyt vonku aj v nepriaznivom počasí pomáha telu bojovať s vírusmi a baktériami.
Vhodná strava
Dajte prednosť vyváženej strave – nezameriavajte sa na tučné, ale ani na nízkokalorické potraviny.
Jedzte skôr menšie porcie v pravidelných intervaloch, výberu surovín, príprave pokrmov aj jeho konzumácii venujte dostatok času aj pozornosti, jedzte v pokoji a bez stresu.
Snažte sa obmedzovať rafinovaný cukor – prispieva k množeniu plesní a kvasiniek v črevách. Nahraďte ho radšej medom alebo alternatívnym sirupom (javorový, Agávový, ryžový a podobne).
Obmedzte aj príjem mliečnych výrobkov – v zimnom období telo zbytočne ochladzujú. Zamerajte sa na zvýšený príjem najmä niektorých vitamínov a minerálov.
Zinok nielen posilňuje obranyschopnosť, ale tiež urýchľuje proces uzdravovania. Nájdete ho napríklad v pečeni, žĺtkoch alebo morských živočíchoch.
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny majú protizápalové účinky, spomaľujú starnutie, znižujú hladinu cholesterolu v krvi aj riziko rakoviny. Zaraďte preto do svojho jedálnička rybí tuk, repkový a sójový olej alebo tekvicové semienka.
Tiež nedostatok vitamínu A sa môže prejaviť zníženou imunitou. Zamerajte sa hlavne na pečeň, mliečne výrobky, vajcia, mrkva, špenát alebo marhule.
Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre správnu funkciu nervového systému. Navyše sa starajú o bezproblémové fungovanie metabolizmu čiže látkovej výmeny v tele, a starajú aj o srdce a mozog. Do svojej stravy by ste teda mali zahrnúť viac kvasníc, celozrnných výrobkov, strukovín, orechov, semiačok, ale aj rýb.
Detoxikácia
Detoxikáciou pomôžeme telu lepšie vstrebávať vitamíny a minerály prijatej z potravy. Vyraďte preto zo svojho jedálnička potraviny, ktoré Vás zaťažujú a po ktorých sa cítite unavení a bez energie. Najčastejšie sa jedná o živočíšne tuky, údeniny a sladkosti.
Obmedziť by ste mali tiež kofeín a nikotín. Naopak do jedálnička zaraďte viac ovocia, zeleniny, celozrnného pečiva, obilné kaše a strukoviny.
Detoxikácia formou očisty hrubého čreva je dobrou voľbou. S ňou Vám pomôže napríklad chlorella, spirulina, mladá pšenica a jačmeň alebo napríklad zelený íl. Viažu na seba totiž toxíny, ťažké kovy a pesticídy.
Pitný režim
Dostatočný príjem tekutín je pre správny chod organizmu veľmi dôležitý. Denne by ste mali vypiť minimálne 2 – 3 litre. Zamerajte sa na bylinné čaje (vhodná je detoxikačný žihľava – podporuje látkovú výmenu – či priamo čistiaca zmes) alebo čerstvo lisované ovocné či zeleninové šťavy. Dodajú Vám potrebné vitamíny a minerály, vlákninu a nahradí aj desiatu.
Otužovanie
Otužovanie ako prostriedok pre posilnenie imunity je staré ako ľudstvo samo. Slúži ako prevencia proti chrípke, prechladnutí aj angíne, ale pomáha aj proti bolestiam chrbta, žalúdočným vredom alebo vysokému krvnému tlaku.
Teplota v miestnosti by nemala presiahnuť 22ºC, v spálni potom 18ºC. Dýchanie prehriateho vzduchu zbytočne vysušuje nosovú sliznicu a tá je potom náchylnejší k nákaze, preto aj viac vetrajte.
Obliekajte sa primerane, nepreháňajte to so zbytočnými vrstvami oblečenia, ale je dôležité mať chránenú hlavu čiapkou a ruky a nohy v teple.
Často si umývajte ruky a počas dňa používajte antibakteriálny gél. Umývanie rúk je najlepšia metóda pre zastavenie šírenia infekcie.
Priame otužovanie môžete vykonávať postupným ochladzovaním vody pri sprchovaní, a to vždy po dvadsiatich sekundách až do úplne studenej vody. Začiatočníci by nemali prekročiť dve minúty studenej sprchy. Ak zvládnete ranné otužovanie, môžete ho pridať aj večer.
Odpočinok
Pretože je dnešná doba veľmi hektická, nemali by sme zabúdať na dostatočný odpočinok. Zvlášť zimné obdobie k relaxu priamo nabáda. Zájdite si na uvoľňujúcu masáž (napríklad lymfatická navyše odvedie toxíny z tela), do sauny alebo si len záleží pod deku s obľúbenou knižkou alebo s kamarátkou do kaviarne.
Zabúdať by ste nemali ani na dostatočný spánok, ktorý by mal trvať minimálne 8 hodín denne. Dlhodobé nevyspania a tým spôsobené vyčerpania unavuje organizmus a oslabuje imunitný systém.