Deti Rodina

Deti a videohry, áno alebo nie? Všetko je to o rovnováhe

Hranie videohier (na počítačoch, herných konzolách, tabletoch, či smartfónoch) je voľnočasovou aktivitou, ktorej sa v rôznej miere venuje drvivá väčšina (nielen) detí a dospievajúcich. Mnohí rodičia – „nehráči“ však stále prechovávajú voči tejto činnosti viaceré predsudky.

Predsudky nie sú dobré. Platí to však aj o ignorovaní negatív

Ak by sme chceli hranie videohier hodnotiť objektívne, museli by sme tejto činnosti priznať aj pozitíva. Samozrejme spolu s objektívnymi negatívami. Veď v konečnom dôsledku to platí aj o mnohých iných záľubách.

Snažiť sa za každú cenu ochrániť svoje deti pred negatívnymi vplyvmi videohier tak, že im hranie budete striktne zakazovať, môže mať nielen negatívny vplyv pri výchove, ale zároveň svoje deti oberiete o pozitíva, ktoré im napr. nové PlayStation 5 hry môžu priniesť. Všetko je to totiž o nájdení toho správneho „balansu“.

Ani na konkrétne hry by ste sa nemali dívať zaujato

To, že na videohry sa nedá pozerať čiernobielo, dobre ilustruje napríklad séria historických akčných adventúr Assassin’s Creed. Keďže ide o akčné hry, tak v nich treba očakávať násilie, za čo túto sériu mnohí hneď odsúdia.

Na druhej strane, tvorcovia tejto série príbehy jednotlivých dielov stavajú na historických základoch, takže hráči sa v nich ocitnú v skutočných historických lokalitách v centre diania rôznych historických udalostí a stretnú mnohé historické postavy. O tom všetkom sa tak aj mnohé veci dozvedia.

Napríklad očakávaný najnovší diel série, Assassin’s Creed Shadows, ktorý má dátum vydania stanovený na február, zavedie hráčov do Japonska v 16. storočí. Okrem toho však treba podotknúť, že ide o hru, ktorá je určená pre hráčov 18+, takže dovoliť ju hrať napr. desaťročnému dieťaťu je chyba rodičov a nie samotnej videohry.

Zdroj obrázka:

Autor: Svitlana / Stock.adobe.com

Váš komentár