S ohľadom na zvolený účel užívania je potom potrebné vyberať vhodnú konfiguráciu, teda také zloženie komponentov, ktoré zaistia bezproblémový chod pri všetkých zostavách programov a aplikácií, pri ktorých potrebujete, aby bežali súčasne.
Ak je vaším hlavným zámerom iba surfovanie po virtuálnom priestore, stačí vám notebook s nižším výkonom a celkovo jednoduchšími parametrami, ktoré sa premietnu do veľmi prijateľnej ceny.
Ak používate však notebook predovšetkým k práci, predstavuje už pomerne výraznú investíciu, preto je tiež nutné starostlivo vyberať model, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim nárokom. Ak je vyžadovaný bezproblémový chod v prípade častého cestovania, platí toto pravidlo dvojnásobne.
Aké parametre by mal notebook na cesty spĺňať
Ak používate notebook predovšetkým ako pracovný nástroj, nevyhnete sa spravidla nutnosti jeho prenášania / prevážania medzi niekoľkými štandardnými miestami.
Notebooky sú zhotovované pre zamestnancov, u ktorých sa predpokladá, že budú pracovať aj z domu, alebo majú v náplni práce časté rokovania mimo priestorov spoločnosti – rokovania s klientmi, služobné cesty do zahraničia, školenia a pod.
Podobne osoby samostatne zárobkovo činné alebo podnikatelia sa veľmi často stretávajú s nutnosťou fungovať online alebo s výpočtovou technikou u klienta či mimo svoje sídlo. S rovnakou požiadavkou sa stretávajú tiež študenti vysokých škôl.
Výber notebooku pre tieto účely, zvlášť ak cestujete na väčšie vzdialenosti, by mal spĺňať niekoľko základných parametrov, ktoré zohľadňujú predovšetkým jeho spoľahlivosť a pohodlné ovládanie:
- výkonná batéria s vysokou výdržou
- ľahký a kompaktný dizajn
- vhodná uhlopriečka displeja (určujúca celkovú kompaktnosť riešenia) a celkové rozmery
- čitateľnosť displeja na slnku
- pevnosť a odolnosť materiálu a pohyblivých prvkov (pánty)
- kvalitné ovládacie prvky (klávesnica, touchpad)
- integrované zabezpečenie
- dostatočná kapacita pamäte
Aký model notebooku na cestovanie vybrať
Voľba modelu cestovného notebooku samozrejme závisí predovšetkým na preferenciách a zámere používania. Ak budete notebook používať predovšetkým ako zápisník a na jednoduchšiu prácu so základnými programami (študentský notebook), je ideálnym riešením obstaranie mini notebooku s malou uhlopriečkou displeja.
Sú ľahké a skladné, a zvyčajne sa vyznačujú veľmi dobrou a pevnou konštrukciou. Ich nevýhodou je však nízky výkon a malá pamäť – pri zložitejších úkonoch budú veľmi pomalé.
Pre plný pracovný výkon je potreba zaobstarať štandardný kancelársky notebook (prípadne aj herný alebo profesionálny notebook, ak plánujete pracovať s graficky náročnými programami) s vylepšeným konštrukčným riešením obalu pri nízkej hmotnosti a batériou s vysokou výdržou.
Rozhodne je lepšie investovať do notebooku s dobrou pevnosťou vonkajších častí aj za cenu, že displej nebude mať väčšie rozmery, mal by však mať dobré rozlíšenie a optimálnu čitateľnosť na slnku (dostatočná intenzita podsvietenia). Kovová konštrukcia je pevnejšia jako plastová.
Repasované notebooky – spôsob, ako ušetriť
Hľadáte vhodné ponuky na nový cestovný notebook a chcete ušetriť? Potom si prezrite ponuku repasovaných notebookov na stránkach inComputer.sk. Jedná sa o notebooky z predvádzacích akcií alebo ukončených nájmov v top stave.
Pred uvedením do ponuky samozrejme prechádzajú náročným testovaním a vzťahuje sa na ne záruka 12 mesiacov. Najväčšia výhoda je však cena, kde sa môžete stretnúť so zľavou až 60 % oproti úplne novému modelu.