Máte zhoršený zrak a už dlhšie premýšľate nad podstúpením zákroku s názvom laserová operácia očí? V tom prípade ste tu správne. Dočítate sa totiž o tom, ako táto operácia prebieha, pre koho je vhodná a aké sú jej najväčšie benefity.
Zhoršený zrak rozhodne nikto z nás nechce. Niekedy sa však stane, že zrak sa zhorší vplyvom genetiky, poprípade ak veľa pozeráte na televíziu, mobil alebo do počítača. Ak máte zhoršený zrak, mali by ste podstúpiť operáciu. Laserová operácia očí je zákrok, ktorý si vo väčšine prípadov pacient prepláca sám. To znamená, že tento zákrok nie je hradený zdravotnou poisťovňou. Aj preto by ste nad tým mali premýšľať skôr, aby ste si stihli našetriť dostatočnú čiastku financií. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme, ako operácia očí laserom prebieha.
Predoperačné vyšetrenia
Tak, ako pri väčšine operácií aj pri laserovej operácii očí platí, že budete musieť podstúpiť predoperačné vyšetrenia. Tie sú dôležité z toho hľadiska, že môžu rozhodnúť o tom, či je pre vás tento typ operácie vhodný. Pre niektorých pacientov sa totiž laserová operácia neodporúča. Ak budete vhodným kandidátom, môžete ísť na ďalšie vyšetrenia. Čaká vás podrobná kontrola zraku, anamnéza a informácie od odborníkov, ako to celé prebieha. Tieto vyšetrenia vám neodporúčame absolvovať priamo v deň operácie. Do oka vám budú totiž aplikované špeciálne kvapky, ktoré na istý čas zmenia vlastnosti oka. Kým sa oko a zreničky ustália, niekedy to trvá 6 až 24 hodín.
Navrhnutie postupu
Po predoperačných vyšetreniach prichádza na rad navrhnutie postupu odborníkmi. Existuje hneď niekoľko metód, ktoré je možné použiť. Na základe vašich výsledkov očný lekár zhodnotí, ktorá metóda je vhodná práve pre vás. Pri rozhodovaní sa uplatňuje hneď niekoľko faktorov. Ide napríklad o hrúbku rohovky. V NeoVízii (očnej klinike) však majú všetci zamestnanci individuálny prístup. Držia sa totiž pravidla, že vo svete neexistujú ľudia, ktorí by mali úplne rovnaké oči a ich vlastnosti, či všetky parametre. Individuálny prístup je tak viac než potrebný.
Priebeh operácie
Pred samotným zákrokom si aj pacient sám môže vybrať, ktorý laser by chcel. Samozrejme, vždy sa o všetkom musí poradiť s odborníkom, ktorý mu rád pomôže. Ako to celé prebieha? Pôsobením laseru sa odstráni časť rohovky, najskôr sa však musí odstrániť povrchová vrstva. To sa dosiahne pomocou laseru, ale môže sa to uskutočniť aj mechanickým spôsobom. V takom prípade sa použije alkohol a špachtľa. Možno to znie hrozivo, ale nie je to tak. Počas celej operácie totiž nebudete nič cítiť, pretože budete pod anestéziou. Následne sa použije excimerový laser, ktorý sa využíva aj na úpravu zostávajúcej časti rohovky.
Ako prebieha rekonvalescencia?
Obnova povrchového epitelu rohovky môže byť po zákroku mierne bolestivá. Celý proces hojenia tak môže trvať aj niekoľko rokov. Samozrejme, o tom všetkom vás na očnej klinike určite oboznámia. Taktiež vám poradia, čo máte užívať, ak by ste mali bolesti. Pri pretrvávajúcich bolestiach je dobré, ak navštívite očného lekára, ktorý vás skontroluje. Počas rekonvalescencie tak budete musieť dodržiavať určité pravidlá. Pacient by mal po operácii istý čas nosiť okuliare, a tiež sa vyhýbať priamemu svetlu. Odporúča sa, aby trávil niekoľko dni po zákroku radšej v tmavšej miestnosti.
Preto neváhajte a ak sa aj vy chcete zbaviť dioptrií, podstúpte túto laserovú operáciu očí. Všetky informácie sme čerpali z web stránky NeoVízia.sk, kde operáciu očí laserom robia na každodennej báze. Tak čo, idete do toho aj vy? Ak áno, určite to neoľutujete! Práve naopak. Budete spokojní viac, ako kedykoľvek predtým.