Čistiace a dezinfekčné účinky mydiel v dnešnej dobe sú nepostačujúce. Vítaná a žiadaná je ich pridaná hodnota, najmä v oblasti regenerácie či skrášľovania celého tela. A tak sú mydlá obohatené napríklad o morskú soľ, minerály a esenciálne výťažky, ktoré regenerujú pokožku. Povzbudzujúci a upokojujúci charakter vykazujú mydlá, ktorých receptúra obsahuje citrusové arómy a harmonizačné esenciálne oleje. Prirodzenému omladeniu pokožky napomáhajú mydlá vyrobené z cenných olejových extraktov a kvetových výťažkov /najmä ruže/. Rovnako cenné sú aj mydlá s kúskami levandule, ktoré pri aplikácii nevysušujú pokožku a dosahujú omladzujúci účinok.
Viaceré druhy
- Sodné: zvyknú sa tiež označovať ako tvrdé mydlá, nakoľko sa na ich výrobu používajú tuhé tuky a sodný lúh.
- Draselné: Vyrábajú sa z olejových tukov a draselného lúhu, v závislosti od použitia môžu byť mazľavé i tuhé.
- Toaletné: Podľa podielu mastných kyselín sa obsahu vonných látok sa delia do troch skupín: luxusné, výberové, akostné.
- Medicínske: Kľúčovú zložku tvoria špeciálne prísady, ktoré napomáhajú liečeniu niektorých kožných ochorení.
Chýrne a kvalitné sú aj francúzske mydla. Marseille patrí medzi strategické metropoly južného Francúzska a priemyselné centrum s najväčším prístavom v krajine Galského kohúta. V neposlednom rade sa môže pýšiť unikátnym kozmetickým produktom s celosvetovým renomé. Ide o tradičné mydlo, ktoré sa v lokálnej továrničke vyrába až vyše šesťsto rokov. Receptúra je neustále zdokonaľovaná a prispôsobovaná požiadavkám zákazníkov. Najdôležitejšou súčasťou marseillského mydla sú olejové výťažky, obohatené o kvetové, citrusové, bylinné zložky, bambucké maslo, med či propolis. Výhodou tohto mydla je, že okrem dôkladného očistenia dokáže dezinfikovať poranenia, upokojiť a regenerovať pokožku, osviežiť pleť. O dúšok mediteránneho luxusu má záujem celý svet, najmä Japonsko, Čína, Austrália, Kanada a USA.