Ešte pred érou počítačov a herných konzol boli hračky na diaľkové ovládanie najväčším snom asi každého malého (a niekedy aj veľkého) chlapca. A aj keď virtuálna zábava umožňuje mnohé veci, ktoré hračky na diaľkové ovládanie nie, neznamená to, že tie nemajú čo povedať aj dnešným deťom.
Na domáce hranie vyberajte menšie a pomalšie autíčka
Spomedzi hračiek na diaľkové ovládanie sú tradične najobľúbenejšími autíčka. A práve o výbere vhodného autíčka na diaľkové ovládanie si povieme niečo viac. Preč sú totižto časy, keď bolo na trhu len pár autíčok na diaľkové ovládanie, ktoré sa líšili v podstate len dizajnom.
V prvom rade je potrebné zvážiť, kde sa bude s autíčkom jazdiť. Doma alebo vonku? A ak vonku, tak po chodníkoch alebo aj v teréne? Alebo hľadáte univerzálne autíčko, s ktorým sa vaše dieťa zabaví vonku a prípadne aj doma?
Autíčka na diaľkové ovládanie, s ktorými sa bude jazdiť doma, vyberajte z autíčok s mierkou 1:32, maximálne 1:24. Zároveň dávajte pozor aj na maximálnu rýchlosť, ktorá by nemala presiahnuť alebo by malo byť možné ju obmedziť na 15 km/h.
Ak sa bude s autíčkom jazdiť vonku, zvážte, či to bude len po chodníkoch, alebo aj v teréne
Pri autíčkach na diaľkové ovládanie, s ktorými sa bude jazdiť vonku, už na vhodnú rýchlosť vplýva len vek a skúsenosti dieťaťa. Čo sa mierky týka ak sa bude jazdiť len po chodníkoch, respektívne po inom spevnenom povrchu, vhodné sú akékoľvek autíčka.
Ak však má autíčko zvládnuť aj jazdu v teréne, bude musieť byť väčšie. Mierky 1:24 a 1:18 sú vhodné do ľahšieho terénu, napríklad na poľnú cestu, či pokosený trávnik. Do náročnejšieho terénu je vhodné zvoliť autíčko minimálne v mierke 1:14 a ideálne aspoň 1:10.
Na ovládateľnosť autíčka majú vplyv aj ďalšie vlastnosti. Napríklad proporcionálne ovládanie, ktoré umožňuje plynulo zrýchľovať, spomaľovať a zatáčať, či diferenciál, ktorý umožňuje rozdielne otáčky kolies na jednej náprave, vďaka čomu autíčko lepšie prechádza zákruty a nemá takú tendenciu dostať sa do šmyku.
Zdroj obrázka:
Autor: Andrey Aboltin / Shutterstock.com