Štruktúra a vlastnosti detských vlasov a pokožky sa od tých dospelých líšia. Tomu je potrebné prispôsobiť aj starostlivosť o ne. Rovnako ako sa staráme o trendy účesy našich ratolestí, tak by sme sa mali starať aj o ich zdravie.
Prvé vlásky bábätiek
Čerstvo narodené dieťa má na hlave jemné vlásky, ktoré už majú pigmentáciu, takže sa podľa nich dá predpokladať, či bude dieťa blonďáčik alebo brunet. Tieto vlasy sú však len prechodné. Behom vývinu dieťaťa postupne vypadávajú a nahradia ich nové vlasy, ktoré sú už pevnejšie a hustejšie.
Prvé vlásky sa neodporúča umývať šampónom, pokožka bábätka je ešte náchylná na takéto prípravky a ľahko môže dôjsť k jej podráždeniu. Bábätka s prvými vláskami by sa mali umývať len v čistej vode alebo v kúpeli s vývarom z byliniek či s pár kvapkami oleja.
Najčastejšie sa používa kokosový alebo mandľový olej, ktorý pokožku zvláčňuje. Prvé vlásky by sa mali česať kefou z jemných prírodných štetiniek.
Detské vlásky
Vlasy malých detí, ktoré nahradia prvé vlásky, väčšinou považujeme za najkvalitnejšie a najzdravšie. Preto majú rodičia často dojem, že sa o ne nemusia nijako extra starať. Lenže práve v tomto období by sa starostlivosť nemala podceňovať. Rodičia by sa mali vyvarovať nekvalitných chemických prípravkov, ktoré môžu vlasy a pokožku podráždiť či dokonca vyvolať alergickú reakciu.
Tieto „druhé vlasy“ je už potrebné umývať šampónom, pretože sa začínajú mastiť a špiniť. Vyberajte kvalitný šampón, ktorý obsahuje minimum chemických zložiek alebo najlepšie žiadne.
Chlapci mávajú prevažne krátky účes, takže im stačí len hrebeň a šampón, ale dievčatá s dlhými vlasmi by mali mať vo výbave okrem šampónu aj kondicionér a vlasy by sa mali prestrihávať aspoň raz za pol roka.
Rozčesávanie môže byť pre rodiča a dieťa niekedy skutočným hororom. Preto okrem dobrého kondicionéru, myslite aj na výber správneho hrebeňa, ktorý vlasy neláme a zároveň dobre rozčesáva.
Problémy s vlasmi a pokožkou v puberte
Farba a štruktúra vlasov sa mení najčastejšie v puberte. Okrem toho skoro všetci teenageri riešia nadmerné mastenie pokožky. Samozrejme, aj oni potrebujú kvalitnú kozmetiku bez chemických prísad zameranú práve na ich typ vlasov. Ak majú problém s nadmerným mastením vlasov, okrem prípravkov existujú aj babské rady, ktoré sú účinné. Na mastné vlasy pomáha napríklad vývar z harmančeka, do ktorého pridáte šťavu z citrónu. Ďalším dobrým tipom je vývar z chmeľu.
Mladí ľudia sa radi odlišujú od ostatných a svoju originalitu prezentujú aj extravagantnými účesmi či farbami vlasov. Rodičia by ich však mali prehovoriť, aby pred agresívnou farbou uprednostnili farbiaci šampón na prírodnej báze. Farbenie vlasov môže spôsobiť veľké problémy. Ničí sa ním nielen kvalita vlasov, ale aj pokožka hlavy.
Aj životospráva človeka veľmi ovplyvňuje kvalitu pleti a vlasov. Študenti, ktorí ktorí bývajú na internátoch či v podnájmoch, majú častokrát veľmi zlú životosprávu, čo môže spôsobiť nielen spomalenie metabolizmu, ale aj vitamínový deficit.
Pokiaľ nemajú možnosť prijať v strave dostatok potrebných vitamínov, mali by ich príjem nahradiť aspoň tabletkovou formou. V tomto období vývoja potrebuje človek dostatok zdravého životného štýlu, pretože sa ľahko môže stať, že príde o svoje krásne vlasy a zdravú pokožku aj bez farbenia či líčenia.
Neduhy u detí
Najčastejšia choroba maličkých detí je seboroická dermatitída. Vyskytuje sa predovšetkým na pokožke hlavy. Rodičia sa väčšinou zľaknú, pretože si myslia, že sa jedná o atopický exém.
Rozlíšiť sa to však dá jednoducho. Ak sa jedná o žlté mastné chrasty, je to práve seboroická dermatitída. Liečba tejto choroby je veľmi jednoduchá a nepotrebujete na to žiadne špeciálne maste či lieky. Chrasty stačí premastiť rastlinným olejom, hlavu poriadne umyť a namasírovať pokožku. Jedná sa o kvasinkové ochorenie a spôsobuje ho nesprávna strava alebo vlhká pokožka. Odporúča sa, aby dieťa chodilo spať so suchou hlavou, ale vlasy by sa nemali sušiť fénom.
Horšie je, keď si vaša ratolesť zo škôlky či školy donesie nepríjemného návštevníka – voš detskú. Tu je už liečba o poznanie náročnejšia a zdĺhavejšia.
Je potrebné zbaviť sa nielen vší, ale aj hníd, čo nie je jednoduchá úloha. Zároveň sa dieťa musí vyhýbať kontaktu s kolektívom. K tomu si musí rodič vybaviť voľno v práci, čo spôsobuje ďalšie komplikácie.
Je samozrejmé, že sa rodič chce vší svojho dieťaťa zbaviť čo najskôr. Niektoré prípravky na vši zaberú až po niekoľkých dňoch, no zbaviť sa vší a hníd úplne môže trvať až dva týždne. Záleží, po akých prostriedkoch na odvšivenie rodič siahne. Šampóny a kondicionéry na vši úplne nezaberajú, preto je potrebné vši a hnidy po umytí odstrániť ručne.
Dnešná doba je však natoľko sofistikovaná, že už nemusíte používať málo efektívne šampóny a kondicionéry, ale existujú pomocníci, ktorí so všami a hnidami rýchlo zatočia. Vlasy sa vyčesávajú špeciálnym hrebeňom na vši, ktorý sa nazýva Čarovný všiváčik.
Je to patentovaný hrebeň, ktorý má na svojich zuboch mikrošpirály. Práve vďaka nim zachytí takmer 100% vší a hníd.
Na mokré vlasy sa použije ľubovoľný kondicionér a po ich umytí sa vši a hnidy vyčešú Čarovným všiváčikom. Výhoda tohto hrebeňa spočíva v tom, že dokáže vyčesať nielen vši, ale aj hnidy, a tie sa tak nestihnú vyliahnuť. Proces teda nemusíte úmorne opakovať.
Prírodné prípravky na detské vlasy a pokožku hlavy
Ak chcete pokožku a vlasy dieťaťa dostatočne chrániť, siahnite po šampónoch na prírodnej báze. Sú omnoho šetrnejšie a hlavne hypoalergénne. Síce toľko nevoňajú, ale sú účinné. Najvhodnejšie prísady pre krásnu pokožku a vlasy sú harmanček, obilné klíčky a mandľový alebo jojobový olej.
Vyhýbajte sa sušeniu vlasov fénom, zbytočne ich tým poškodzujete. Vlasy pravidelne strihajte, aby sa končeky nestihli zničiť, a vyvarujte sa zbytočnému farbeniu.
Takto vyzerá vhodná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Nemusíte vyhadzovať veľa peňazí za všelijakú kozmetiku. Pre zdravú pokožku, nechty a vlasy sa stačí vyhýbať chemickým prípravkom a získavať dostatok potrebných vitamínov zo stravy.